Eş Adayı için 7 Hayati Özellik

Eş Adayı için 7 Hayati Özellik

28.10.2019

Neden düzgün bir eş adayı yok? 
 
Yada artık evlenecek insan çok az diyorsanız. İşte size dikkat etmeniz gereken hayati kriterler.
 
Bu kriterlere sahipseniz, hem sosyal yaşamınızdaki kişilerde hemde eş adayınızda bunları arayacaksınız. Bu kriterlere sahipseniz veya bunlara göre bir hayat dizayn ederseniz huzur ve mutluluğa sahipsiniz demektir. Yok değilseniz, çok stresli ve mutsuz bir hayatı yaşamaya mahkumsunuz demektir. 
Size kendini beğendirmeye çalışan eş adayınızı bu 7 kriter temelinde gözlemleyin ve onu bu kriterlere göre puanlayın. 
 
 
1- Hakkaniyet
 
Kadın olsun, erkek olsun insanın kalitesi şartlara göre değişip değişmediğiyle ilgilidir. Eğer kişiliğin bir omurgası var denseydi, bunun adı KUL HAKKINA SAYGI olurdu. 
 
Çünkü bu tüm erdemlerin temelidir. Yani kul hakkı yiyen bir kişiyseniz ve hayat felsefeniz bunun üzerine kuruluysa çöpsünüz demektir ve eşinizi çöplükte bulacaksınızdır. Çünkü hakkaniyeti olmayan eş adayı sizinde hakkınızı yemekten çekinmeyecektir. Eş adayınızın iş ve özel hayatına bakın, kul hakkı yiyorsa kaçın
 
 
2- Adalet 
 
Adalet, bir ilişkinin sigortası olduğu gibi 2  adil kişinin en kötü koşullarda bile uzlaşması ve birbirine empatiyle bakması için zemindir. Adil kişi her koşulda ilişkilerinde hakkı gözetir. Eş adayınızın hayatına bakın ne kadar adil? 
 
 
3- Saygı
 
Adalet saygıyı doğurur. Ve saygı içsel bir kavramdır. Saygınlığı olmayan kişilerde saygı göremezsiniz. Çünkü testi içinde ne varsa dışına da onu sızdırır. 
 
Yani siz saygıya sahipseniz, saygınlığı olmayanlarla muhattap olamazsınız. Siz saygınlığınızla saygısızları itersiniz, onlarda sizin saygınlığınız karşısında ezilirler. Her iki taraf birbiri için iticidir. Çünkü sizin saygın bir kişi olmanız, saygınlığı olmayan birini baskılamanız anlamına gelir. 
 
Bu da yakın bir zamanda küfür yiyecek, hakarete uğrayacaksınız demektir               
 
Yani ilişkiniz aslında bitmiştir..Eş adayınızın arkadaşlarına bakın saygınlar mı? 
 
 
4- Merhamet 
 
Kendinden zayıflara, küçüklere, yaşlılara, düşkünlere, fakirlere, kendine hizmet verenlere veya çalışanlarına, hayvanlara, bitkilere merhamet etmeyenler hastadır. Eğer sizde hasta değilseniz uzak durun. Bu hastaların sosyopat veya psikopat olma ihtimalleri yüksektir. Eş adayınızı test edin. 
 
 
5- Sevgi 
 
Sevgi ışık gibidir. Ya güneş gibi ışığı ısıtır yada ay gibi sadece ışık yansıtır. 
 
Yani sevgi vermek için  güneş olmanız gerekir. 
 
Sadece ışık yansıtmak gibi yapmacık sevgide yansıtabilirsiniz , ama sonucu hep hüsran olacaktır.
 
Ben sevgimi belli edemiyorum diyorsa eş adayınız, soyundan gelen özürlü bir gen veya çocukluğundaki bir travmanın etkisinde olabilir tedavi ettirin. 
 
Çünkü sevgi almak ve vermek insan için nefes almak kadar önemli bir ihtiyaçtır. Bu tipte gördüğünüz her insana acıyın ve yardım edin..
 
 
6- Konuşabilen 
 
Dinleyebilen, paylaşabilen çok önemli iki unsur.
 
Hele ki konu ne olursa olsun Konuşmak ikili ilişkilerin vazgeçilmezi..
 
Karşınızdaki kişi konuşamıyorsa uzaya gönderin. 
 
Onu derin sessizliğinin içine atın gitsin… 
 
Fakat konuşma özürlü insan seviyorum diyorsanız ki sanmıyorum ama olabilir sizinde tedaviye ihtiyacınız var demektir..
 
 
7- Samimiyet
 
Samimiyet saygı gibi, sevgi gibi, kul hakkına riayet gibi bir yaşam  biçimidir. Samimi değilseniz  riyakar ve sahtekarsınızdır. 
 
Samimiyet yoksa, ya ne istediğinizi bilmiyorsunuzdur yada bilinmesini istemediğiniz bir gündeminiz vardır ve insanlara rol yapıyorsunuzdur..
 
Eş adayınıza iyi bakın, size veya çevresine karşı samimi değilse kandırmakla, sahte davranışlarla mutlu oluyorsa, KAÇIN O HASTANIN YANINDAN… Eş adayı aranırken kriterler bunlar olmalı. 
 
Katı, yatı olan adam istiyorum veya sexi kadın istiyorum motivasyonuyla eş aranmaz.
 
Bunları arayan insanların bulacağı şey sadece mutsuzluk olacaktır. Unutmayın geleceği bugün yaptığınız tercihler oluşturacaktır..
 
Yaşam Koçu Sevil Tunç