Yaşam koçu ne iş yapar?

Yaşam koçu ne iş yapar?

19.08.2019

Yaşam koçu kişinin farkındalığını arttırarak, kendini üçüncü bir göz gibi görmesini sağlamaktadır. Farkındalığı gerekli seviyelere yükselmiş kişi ve sonunda kendi iç dinamikleriyle kendine çözümler üretir hale gelecektir. 
 
Yaşam koçu öncelikle kişiye gerçek sorununu tespit ettirir. Çünkü bazen sorun sanılan şey başka bir sorunun tetiklediği bir sonuç olabilmektedir. Yaşam koçu kişiyi bir seyahate çıkarırcasına sorunlarının etrafında gezmesini ve onları görmesini sağlar. 
 
Kişinin kendi sorununu tespit etmesi hem kendini tanımlaması hem de çözüm noktasının başlangıcıdır. Yaşam koçu sorununu gören danışanını yine bir bilinçsel seyahat ile çözüm tarlasında gezdirerek çözüm tohumlarını ekmesini veya çözüm meyvelerini toplamasını sağlar.
 
Yaşam koçunun, kişinin kendi kendine sorununu tespit edip çözüm üretir hale getirilmesinde ki amacı, danışanın çözüme inanmasıdır. Çünkü danışan kendi sorununu net olarak tespit etmiş ve çözümünü de kendisi bulmuştur. Bu da sorunun çözümü için en önemli duygu olan inançla yola çıkacağını, yani çözümüne inanarak kendi tedavisi uygulayacağını göstermektedir. Yaşam koçu doğru yöntemlerle sorunun tespitini sağladıysa, inançla sürdürülen çözüm kaçınılmaz başarı sağlar.